InterLinc Home Page
lancaster.ne.gov
US Flag Vote
Lancaster County
Election Commissioner

Village Boards of Trustees


Village Boards of Trustees
Bennet Davey Denton Firth Hallam
Malcolm Panama Raymond Roca Sprague


Village of Bennet

						     Term of Office

	
	Justin Apel (Rep)	1220 Garden St.		2010-2014
				Bennet 68317

	Nicholas Dittern (Rep)	55 Vince Dr.		2012-2016
				Bennet 68317

	Clark Jensen (Dem) 	945 Garden St. 		2012-2016
				Bennet 68317

	Wendell Stone (NP) 	430 Garden St.		2010-2014
				Bennet 68317

	John Widick (Dem) 	315 Monroe St.		2010-2014
				Bennet 68317


Village of Davey

						     Term of Office

	Duane E. Edstrom (Rep)	3540 Elm		2012-2016
				Davey 68336

	Karen Dahl Garcia (NP) 	3620 Elm		2012-2016
	   			Davey 68336

	James E. Kaiser (Dem)	3530 Elm		2012-2016
				Davey 68336

	Bryan Kubicek (NP) 	3510 Maple St.	 	2010-2014
				Davey 68336

	Kent Schnieder (Rep)	17605 N. 2nd St.	2010-2014
				Davey 68336


Village of Denton

						     Term of Office

	Bill Edwards (Dem) 	7100 Lancaster Ave.	2010-2014
				Denton 68339

	John V. Juricek (Rep)	7140 St. Mary's Ave.	2012-2016
				Denton 68339

	Mary M. Kraus (NP)	9500 W 3rd St. 		2012-2016
	   			Denton 68339

	Royce Schaneman (Dem) 	7017 St. Marys Ave.	2010-2014
				Denton 68339

	Allen Snell, Jr. (Dem) 	7010 Lancaster		2012-2016
				Denton 68339


Village of Firth

						     Term of Office

	Thelma DeYong (Dem)	203 E. 8th St.		2012-2016
				Firth 68358

	David L. Hobelman (Rep) 709 Everett St.		2010-2014
				Firth 68358

	Jarred Meyer (Dem)	706 Nemaha St.		2012-2016
				Firth 68358

	Philip C. TenHulzen 	811 Russell St.		2012-2016
		(Rep)		Firth 68358

	Diane Wieskamp (Rep)	206 E 7th St.		2010-2014
				Firth 68358


Village of Hallam

						     Term of Office

	Lauree Ebbers (Rep) 	165 N Harrison St.	2012-2016
				Hallam 68368

	Brad Niemeyer (Rep) 	610 Main St.		2012-2016
	  			Hallam 68368

	Mark Simonsen (Dem) 	335 S. East St.		2012-2016
				Hallam 68368

	Gary Vocasek (Rep) 	106 N. East St.		2010-2014
				Hallam 68368

	R.J. Wollenburg, Jr. 	265 S. East St.		2010-2014
		(Dem)		Hallam 68368


Village of Malcolm

						     Term of Office

	Douglas R. Alms (Rep) 	475 S. Exeter		2010-2014
				Malcolm 68402

	Teena M. Hicken (Dem)	127 E.4th St/PO Box 82	2012-2016
				Malcolm 68402

	Terry Kopecky (Dem) 	10 Beckman Cir.		2012-2016
				Malcolm 68402

	Kimberly S. Masek (Rep) 127 N. East St.		2010-2014
				Malcolm 68402

	David Rohe (Dem)	519 Education Dr.	2012-2016
				Malcolm 68402


Village of Panama

						     Term of Office


	Jennifer M. Auman (Dem) 	800 Locust St. 		2012-2016
				Panama 68419

	Charlotte K. Brotherson 	611 Locust St.		2012-2016
		(Rep)		Panama 68419

	Jim Craig (Dem)		108 E 7th St.		2010-2014
				Panama 68419	

	Travis A. Filing (Rep)	209 W 4th St.		2012-2016
				Panama 68419

	Tim Watters (Rep)	110 Locust St.		2010-2014
				Panama 68419


Village of Raymond

						     Term of Office

	Terry G. Brown (NP)	14550 4th St.		2012-2016
				Raymond 68428

	Zachariah Brown (NP)	14550 4th St.		2012-2016
				Raymond 68428

	Cherrie E. Jasa (Rep) 	4200 Pacific St.	2010-2014
				Raymond 68428

	David Joyce (NP)	4300 Clark St.		2010-2014
				Raymond 68428

	Jonna Sipp (Dem) 	5005 W. Raymond Rd.	2012-2016
				Raymond 68428


Village of Roca

						     Term of Office

	Robert C. Green (Rep)	4240 Main St.		2010-2014
				Roca 68430

	Chris Ibsen (Rep) 	15351 D Street Cir.	2012-2016
				Roca 68430

	Jeffrey J. Janda (Rep)	15460 D Street Cir.	2012-2016
				Roca 68430

	Heidi Riensche (Rep) 	4430 Vine St.		2012-2016
				Roca 68430

	Don Virts Sr (Rep)	4430 Locust St.		2010-2014
	   			Roca 68430


Village of Sprague

						     Term of Office

	Karen Brandt (Dem)	1440 W. 3rd St. 	2010-2014
				Sprague 68438

	Matthew Glenn (Rep) 	1400 W 3rd St.		2010-2014
				Sprague 68438

	Eugene Keller (Rep) 	18805 Buell St.		2012-2016
				Sprague 68438

	Joe C. Nannen (NP)	18680 SW 14th St.	2012-2016
				Sprague 68438

	Cory A. Maul (NP)	1620 W. 3rd St. 	2010-2014
				Sprague 68438

Election Commissioner