Natural Resources Districts

Lower Platte South Natural Resources District

  1. Sub-District 1

  2. Don Jacobson (Republican)
    Term: 2017 to 2021

    Address
    2523 W A Street
    Lincoln, NE 68522

  3. Gary Hellerich (Republican)
    Term: 2019 to 2023

    Address
    2854 County Road A
    Valparaiso, NE 68065

  4. Sub-District 2

  5. Sarah Wilson (Republican)
    Term: 2017 to 2021

    Address
    13430 Highlander Place
    Waverly, NE 68462

  6. Mark G. Spangler (Republican)
    Term: 2019 to 2023

    Address
    9426 12th Street
    Murray, NE 68409

  7. Sub-District 3

  8. Michael DeKalb (Democrat)
    Term: 2017 to 2021

    Address
    6015 Huntington Avenue
    Lincoln, NE 68507

  9. Vern Barrett (Democrat)
    Term: 2019 to 2023

    Address
    1909 County Road E
    Ceresco, NE 68017

  10. Sub-District 4

  11. Gary R. Aldridge (Democrat)
    Term: 2017 to 2021

    Address
    7112 S 45th Street
    Lincoln, NE 68516

  12. Larry L. Ruth (Republican)
    Term: 2019 to 2023

    Address
    11500 Van Dorn Street
    Walton, NE 68461

  13. Sub-District 5

  14. Greg Osborn (Republican)
    Term: 2017 to 2021

    Address
    1144 Manchester Drive
    Lincoln, NE 68528

  15. Bruce Johnson (Democrat)
    Term: 2019 to 2023

    Address
    254 W Lakeshore Drive
    Lincoln, NE 68528

  16. Sub-District 6

  17. Anthony Schutz (Nonpartisan)
    Term: 2019 to 2021

    Address
    6811 NW 8th Street
    Lincoln, NE 68521

  18. Deborah Eagan (Democrat)
    Term: 2019 to 2023

    Address
    2021 Indigo Court
    Lincoln, NE 68521

  19. Sub-District 7

  20. Chelsea Johnson (Democrat)
    Term: 2017 to 2021

    Address
    2926 P Street, Apartment 1
    Lincoln, NE 68503

  21. Luke Peterson (Democrat)
    Term: 2019 to 2023

    Address
    2520 R Street, Apartment 1
    Lincoln, NE 68503

  22. Sub-District 8

  23. Dan Steinkruger (Democrat)
    Term: 2017 to 2019

    Address
    7435 Whitestone Drive
    Lincoln, NE 68516

  24. Tom Green (Democrat)
    Term: 2019 to 2023

    Address
    710 Wedgewood Drive
    Lincoln, NE 68510

  25. Sub-District 9

  26. Milt Schmidt (Democrat)
    Term: 2017 to 2021

    Address
    5616 S 73rd Street
    Lincoln, NE 68516

  27. Bob Andersen (Republican)
    Term: 2019 to 2023

    Address
    4941 S 73rd Street
    Lincoln, NE 68516

  28. Sub-District 10

  29. Ray A. Stevens Jr. (Republican)
    Term: 2017 to 2021

    Address
    3411 Hanson Court
    Lincoln, NE 68502

  30. Karen Amen (Democrat)
    Term: 2019 to 2023

    Address
    3220 Joy Court
    Lincoln, NE 68502

  31. At Large

  32. David M. Landis (Democrat)
    Term: 2019 to 2023

    Address
    4810 S 44th Street
    Lincoln, NE 68516

Nemaha Natural Resources District

  1. Sub-District 1

  2. Robert Lassen (Republican)
    Term: 2019 to 2021

    Address
    7001 Firth Road
    Firth, NE 68358

  3. Timothy B. Loseke (Republican)
    Term: 2019 to 2023

    Address
    13900 Olive Creek Road
    Hickman, NE 68372

  4. Sub-District 2

  5. Michael L. McDonald (Democrat)
    Term: 2017 to 2021

    Address
    836 C Road
    Palmyra, NE 68418

  6. J. Duane Sugden (Republican)
    Term: 2019 to 2023

    Address
    420 Lincoln Street
    Sterling, NE 68443

  7. At Large

  8. Russel Moss (Republican)
    Term: 2019 to 2023

    Address
    1755 S 18th Road
    Burr, NE 68324